Tampondruk

Posiadamy maszyny pozwalające na drukowanie na nie płaskich powierzchniach za pomocą techniki tampondruku. Tym samym produkty wychodzące z naszej firmy, mogą być projektami skończonymi, nie wymagającymi dodatkowej obróbki.

Tampondruk – technika druku pośredniego, zaliczana do pochodnych druku wklęsłego, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem.

Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal itp.

Tampondruk stosuje się do wykonywania napisów na powierzchniach bardzo zróżnicowanych, od długopisów, przez części samochodowe aż po panele czołowe różnego sprzętu AGD i RTV.

Do nadruku tą techniką potrzebne są: tamponiarka, matryca (metalowa szlifowana płytka z wyrytym lub wytrawionym wzorem), tampon i farba.

Tampondruk przebiega wg schematu:

  1. Pokrycie matrycy farbą. 
  2. Usunięcie nadmiaru farby za pomocą rakli (metalowy lub – rzadziej – gumowy lub z tworzywa sztucznego elastyczny zgarniacz) tak, by pozostała jedynie w szczelinach wzorca. 
  3. Dociśnięcie tamponu do płytki wzorcowej – farba zostaje przeniesiona na tampon. 
  4. Dociśnięcie tamponu do zadrukowywanego przedmiotu – farba zostaje ostatecznie osadzona.

Hot-stamping

nazywa również termodrukiem, hot-printem to technika druku z użyciem folii hot-stampingowej i matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło.
Opis folii do hot-stampingu
Folia PET jest nośnikiem warstw:

  • warstwa rozdzielająca,
  • warstwa lakieru,
  • warstwa napylonego próżniowo aluminium,
  • warstwa klejowa.

Matryca podgrzewana jest do ok. 100 °C. Po zetknięciu matrycy z folią PET rozgrzewa się warstwa klejowa, klej aktywizuje się w miejscach odpowiadających rysunkowi na matrycy i wraz z odpowiednim fragmentem warstwy lakieru i warstwy aluminium pozostaje na drukowanej hot-stampingiem powierzchni.

Szukaj produktu ze względu na: